środa, 30 grudnia 2015

Frittata




z pomidorowo-ziołowymi ziemniakami









SKŁADNIKI:
8 małych ziemniaków (lub 4 duże)
2 łyżeczki koncentratu pomidorowego
3 łyżki oleju
2 gałązki świeżego tymianku
1/2 łyżeczki suszonego oregano
1/2 startej gałki muszkatołowej
szczypta cukru
6 jajek
3 łyżki mleka
Świeżo zmielony pieprz oraz sól
Pęczek szczypiorku

Ziemniaki obrać i pokroić na połówki (jeżeli są duże to na ćwiartki) i ugotować w lekko osolonej wodzie. Odcedzić i osuszyć.

W małej miseczce wymieszać koncentrat z dwiema łyżkami wody. Następnie dodać olej, szczyptę cukru, soli oraz pieprzu. Dorzucić posiekany tymianek oraz pozostałe zioła. Dokładnie wymieszać, po czym połączyć z ugotowanymi ziemniakami.

Naczynie żaroodporne wysmarować lekko olejem, a następnie wyłożyć na nie ziemniaki. Całość zalać jajkami wymieszanymi z mlekiem. Całość oprószyć lekko solą i pieprzem.

Piec 30-35 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni C. Frittata powinna się zarumienić i stać się puszysta.

Przed podaniem posypać posiekanym szczypiorkiem. Podawać na ciepło lub zimno.



Muffiny wytrawne




z porem i wędzoną szynką






SKŁADNIKI:
300 g mąki pszennej
50 g mąki gryczanej (lub razowej)
1 łyżeczka proszku do pieczenia (lub sody)
1 łyżeczka cukru pudru
1 łyżeczka soli
2 jajka
1 szklanka kefiru lub maślanki
10 łyżek oleju roślinnego
2 ząbki czosnku
1 por
100 g wędzonej szynki

Pora dokładnie umyć i pokroić w cienkie plasterki. Czosnek zetrzeć na bardzo drobnej tarce lub przecisnąć przez praskę. Szynkę pokroić w cienkie paseczki.

Na patelni rozgrzać 5 łyżek oleju. Dodać pora oraz czosnek. Lekko posolić i smażyć przez chwilę na średnim ogniu, aż zmięknie. Następnie dodać szynkę i smażyć jeszcze minutę. Odstawić do wystudzenia.

W dużej misce zmieszać obie mąki, proszek do pieczenia, sól oraz cukier puder. W drugiej misce dokładnie wymieszać jajka z kefirem oraz podsmażonym porem i szynką. Połączyć mokre składniki z suchymi. Jeżeli ciasto jest zbyt suche można dodać troszkę kefiru lub oleju.

Przełożyć ciasto do foremek. Piec przez około 15-20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. 


 

Smoothie


  


 ananasowo-kokosowe
SKŁADNIKI:
1 ananas
lub 165 mleczka kokosowego i około 250 ml wody mineralnej
łyżka soku z limonki
łyżka miodu

Ananasa obrać i wydrążyć środek. Pokroić na kawałki i przełożyć do blendera. Wlać mleko kokosowe. Dodać miód oraz sok z limonki. Całość zmiksować blenderem. 

 



  






bananowe z rukolą

SKŁADNIKI:
2 banany
spora garść rukoli
500 ml mleka owsianego (lub mleka krowiego)
sok wyciśnięty z połowy limonki
łyżka miodu

Wszystkie składniki dokładnie zmiksować blenderem.


Smoothie można schłodzić przed podaniem.





Mleko roślinne




kokosowe






SKŁADNIKI:
100 g wiórków kokosowych
800 ml gorącej wody

Wiórki kokosowe włożyć do litrowego słoika i zalać gorącą wodą. Odstawić na 6-8 godzin lub na całą noc. Następnie zmiksować blenderem i przecedzić na drobnym sicie lub za pomocą gazy.

Przechowywać w lodówce do 3 dni.

niedziela, 29 listopada 2015

Piernik



dojrzewający






SKŁADNIKI:
1/2 kg miodu
400 g cukru
250 g masła
1 kg mąki pszennej
3 jajka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
125 ml zimnego mleka
1/2 łyżeczki soli

PRZYPRAWY:
1 łyżeczka mielonego cynamonu
1 łyżeczka mielonego imbiru
1 łyżeczka mielonego kardamonu
1 łyżeczka świeżo startej gałki muszkatołowej
1/4 łyżeczki ostrej papryki w proszku
1/2 łyżeczki ziaren czarnego pieprzu
1 łyżeczka ziaren ziela angielskiego
1 łyżeczka goździków
1/4 łyżeczki nasion anyżu

Dodatki:
12 łyżek cukru pudru
6 łyżek gorącej wody
100 g orzeszków ziemnych

Goździki, nasiona anyżu, ziarna pieprzu oraz ziela angielskiego bardzo drobno posiekać nożem lub zmielić w młynku. Następnie wymieszać z pozostałymi przyprawami w proszku.

W garnku podgrzać miód, cukier oraz masło, prawie do zagotowania. Odstawić do wystudzenia.

Sodę wymieszać z mlekiem. Do wystudzonego płynu stopniowo dodawać mąkę, jajka oraz mleko z sodą. Wyrabiamy ciasto ręką, aż uzyska zwartą konsystencję.

Gotowe ciasto przełożyć do emaliowanego lub kamionkowego garnka. Przykryć ściereczką i odstawić w chłodne miejsce na trzy lub cztery tygodnie.

Dojrzałe ciasto podzielić na trzy części i przełożyć do keksówek wysmarowanych lekko tłuszczem lub wyłożonych papierem do pieczenia.

Piec około 45-60 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. Pod koniec pieczenia sprawdzić wykałaczką czy ciasto jest upieczone w środku.

Do miseczki wsypać cukier puder. Stopniowo dodawać gorącą wodę cały czas mieszając. Jeżeli lukier jest zbyt rzadki dodać odrobinę cukru pudru. Upieczone pierniki udekorować lukrem i orzeszkami. Piernik można również przełożyć powidłami.

Dojrzewające ciasto piernikowe można również rozwałkować na cienkie placki i przygotować z niego pierniki. Piec przez około 7-10 minut w 180 stopniach C. Lepiej upiec je tydzień przed świętami, ponieważ potrzebują czasu, by skruszeć.





Szybka zupa



ziemniaczano-porowa




SKŁADNIKI:
4 średnie ziemniaki
1 cały por
1 łyżeczka ostrej papryki
sól
oliwa z oliwek

Pora dokładnie umyć, odciąć korzeń i pokroić w talarki, również z zieloną częścią.

W garnku rozgrzać 2 łyżki oliwy i dorzucić pora. Lekko osolić i smażyć dwie minuty. Wlać 1,5 litra wody. Dodać umyte, obrane i pokrojone w drobną kostkę ziemniaki.

Zupę gotować do czasu, aż ziemniaki będą miękkie. Następnie zdjąć z ognia i zmiksować blenderem. Doprawić solą oraz ostrą papryką i gotować jeszcze parę minut.

Przed podaniem skropić oliwą z oliwek.




Focaccia



z ziołami i oliwkami





SKŁADNIKI:
25 g świeżych drożdży
300 ml ciepłej wody
500 g mąki pszennej
łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli
1/4 szklanki oliwy z oliwek

Dodatki:
50 g zielonych oliwek
garść świeżych ziół (szałwii, melisy lub rozmarynu)
spora szczypta gruboziarnistej soli
blaszka o wymiarach 25x25 cm lub 25x38 cm

Drożdże rozkruszyć do miseczki, dodać cukier i 60 ml ciepłej wody. Wymieszać, aż drożdże się rozpuszczą. Następnie odstawić na 10 minut w ciepłe miejsce lub do czasu, gdy zaczną się pienić.

W dużej misce wymieszać mąkę z solą. Wlać rozpuszczone drożdże i dodawać stopniowo pozostałą wodę, aż uzyskamy miękkie ciasto. Wyrobić dokładnie ciasto na stolnicy, aż będzie gładkie i sprężyste.

Z wyrobionego ciasta uformować kulę, przełożyć do lekko natłuszczonej miski i odstawić na godzinę, aż podwoi swoją objętość.

Blaszkę natłuścić oliwą. Następnie przełożyć na nią ciasto i rozprowadzić palcami na całą blaszkę. Ciasto posmarować oliwą, posypać ziołami oraz solą.

Oliwki odsączyć z zalewy i pokroić na połówki. Rozłożyć je równomiernie na cieście, lekko dociskając. Przygotowane ciasto odstawić na 30 minut do wyrośnięcia.

Piec 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C. Podawać na gorąco lub w temperaturze pokojowej. Gotową focaccię przekroić wzdłuż.

Najlepiej smakuje skropiona oliwą. Świetnie sprawdzi się również z różnymi dodatkami: wędlinami, pastami do pieczywa lub serami.





wtorek, 27 października 2015

Orientalna zupa


z kurczakiem i grzybami shimeji





SKŁADNIKI:

300 g piersi z kurczaka
150 g grzybów shimeji (ewentualnie suszone shiitake)
2 szalotki
1 por
1 duży ząbek czosnku
około 4 cm kawałek świeżego imbiru
1/2 czerwonej papryki
3 łyżki oleju sezamowego
4 łyżki sosu sojowego
1/2 ostrej suszonej papryki chili
świeżo mielona gruba sól
100 g cienkiego makaronu chińskiego (np. sojowego)
posiekana natka kolendry lub pietruszki

Piersi z kurczaka oczyścić z błonek i pokroić na małe kawałki. Obrany czosnek i szalotki drobno posiekać. Pora umyć i pokroić w półplasterki. Imbir obrać i pokroić w bardzo cienkie paski. Paprykę pokroić w paseczki. Od grzybów odkroić korzeń.

W garnku rozgrzać olej sezamowy. Dodać czosnek, szalotki, pora i smażyć przez minutę. Następnie dodać pokrojonego kurczaka, lekko posolić i smażyć kolejne kilka minut. Wlać 1,5 litra wody i gotować około 10 minut. Następnie dodać imbir, sos sojowy oraz paprykę chili. Gotować jeszcze 5 minut.

Do zupy dorzucić grzyby, czerwoną paprykę i gotować kolejne 5 minut. Na koniec doprawić solą i papryką chili.

Przygotować makaron wg przepisu na opakowaniu. Rozłożyć do miseczek i zalać gorącą zupą. Przed podaniem posypać zupę natką kolendry lub pietruszki.

Jeżeli używamy suszonych grzybów shiitake, należy je wcześniej namoczyć zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie odsączyć, pokroić w paski i dodać do zupy. 


Bajgle



z sezamem









SKŁADNIKI:

500 g mąki pszennej 
25 g świeżych drożdży
2 łyżeczki cukru
około 250 ml ciepłej wody
1 łyżeczka soli
1 łyżka miodu
sezam do posypania
odrobina oleju

W małej miseczce wymieszać drożdże z cukrem i odrobiną wody. Następni odstawić w ciepłe miejsce na kilkanaście minut, aż zaczną pracować.

Mąkę przesiać na blat i połączyć z solą. Zrobić wgłębienie, wlać drożdże i prawie całą pozostałą wodę. Wyrobić ciasto, aż będzie elastyczne i będzie odklejać się od dłoni. Jeżeli zbyt mocno się klei do rąk, podsypujemy jeszcze odrobiną mąki. Jeśli jest za suche dolewamy odrobinę wody.

Wyrobione ciasto podzielić na 12 część i uformować z nich kule. Następnie rozłożyć je na pergaminie, lekko posypanym mąką. Przykryć czystą ściereczką i odstawić na 45 minut do wyrośnięcia.

W każdej kulce zrobić dziurkę palcem lub za pomocą małego kieliszka. W dużym garnku zagotować wodę z miodem. Wrzucać bajgle do gorącej wody i gotować około 2 minuty. Następnie dokładnie odcedzić i układać na talerzach lekko posmarowanych olejem.

Bajgle posypać sezamem i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec przez około 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.

Zamiast sezamem bajgle można również posypać makiem.




Pasta do pieczywa


z wątróbki







SKŁADNIKI:

500 g wątróbki drobiowej
2-3 marchewki
2 korzenie pietruszki
1 łyżka ziaren kuminu roztartych w moździerzu
świeżo zmielony pieprz oraz sól
3 łyżki sezamu
4 łyżki oleju z orzechów włoskich

Wątróbkę umyć, oczyścić i przełożyć do garnka. Marchew oraz pietruszkę obrać i dodać do wątróbki. Całość zalać wodą. Gotować do czasu, aż wątróbka i warzywa będą miękkie. Składniki odcedzić i wystudzić, zostawiając trochę bulionu do pasty.

Marchew, pietruszkę oraz wątróbkę pokroić na mniejsze kawałki i przełożyć do rozdrabniacza lub blendera. Dodać 2 łyżki oleju i zmiksować całość na pastę. Jeżeli masa jest za gęsta dodać trochę bulionu.

Na suchej patelni uprażyć ziarna sezamu. Pastę doprawić solą, pieprzem oraz kuminem. Przed podaniem skropić resztą oleju i posypać sezamem.




niedziela, 27 września 2015

Strucla


z nadzieniem dyniowym









Składniki:

Ciasto:
3 szklanki mąki
1/2 szklanki cukru
1/2 szklanki słodkiej śmietany 18 %
100 g masła
50 g drożdży
2 jajka
cukier waniliowy

Nadzienie:
1 mała dynia odmiany hokkaido (około 350 g)
4 nektarynki
limonka
łyżkę cukru
3 łyżki suszonej żurawiny
1/2 łyżeczki cynamonu

Dodatkowo:
masło
mąka do formy
jajko do posmarowania
blaszka do pieczenia o wymiarach 28x15 cm (lub dwie mniejsze)

W małej miseczce wymieszać śmietankę z cukrem waniliowym oraz pokruszonymi drożdżami. Odstawić na kilka minut w ciepłe miejsce. W garnku rozpuścić masło i odstawić do wystudzenia.

Mąkę przesiać na blat i wymieszać z cukrem. Zrobić wgłębienie, wbić jajka, wlać roztopione masło oraz śmietankę z drożdżami. Zagnieść ciasto, a następnie przełożyć je do miski, przykryć i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.

Dynię umyć, usunąć pestki, pokroić na kawałki. Nektarynki umyć, pokroić na ćwiartki. Kawałki dyni oraz nektarynek ułożyć na blasze i piec w temperaturze 190 stopni C, aż będą miękkie. Następnie przełożyć do miski. Gdy przestygną dodać skórkę startą z limonki, sok z limonki, cukier i cynamon. Całość dobrze zmiksować blenderem. Wsypać żurawinę i wymieszać.

Wyrośnięte ciasto wyłożyć na oprószony mąką blat i rozwałkować na prostokąt o grubości 1/2 cm. Posmarować nadzieniem i zwinąć w roladę. Przełożyć do wysmarowanej masłem i obsypanej mąką formy. Wierzch ciasta lekko naciąć. Przykryć ściereczką i odstawić na 30 minut.

Ciasto posmarować roztrzepanym jakiem i piec 45 minut w temperaturze 180 stopni C.




Zupa krem


z dyni




Składniki:

1 mała dynia (najlepiej odmiany hokkaido)
4 marchewki
2 korzenie pietruszki
2 gałązki świeżej szałwii
3 łyżki orzechów włoskich
olej z orzechów włoskich
sól

Umytą marchew i pietruchę obrać i pokroić w plasterki. Dynię umyć, usunąć z niej pestki i pokroić w kostkę. Warzywa przełożyć do garnka i wlać 1,5 litra wody. Gotować do czasu, aż będą miękkie. Wystudzić, a następnie zmiksować blenderem.

Zupę podgrzać. Dodać posiekane liście szałwii i doprawić do smaku solą. Zupę przełożyć do miseczek. Skropić olejem z orzechów włoskich i posypać drobno posiekanymi orzechami.

Zupę można podać z plackami ziemniaczano-gryczanymi



Placki ziemniaczano-gryczane




z sosem miętowym
 
 


Składniki:

4 średnie ziemniaki
100 g kaszy gryczanej
łyżeczka ziaren kuminu
2 łyżki oleju
świeżo zmielony pieprz
sól
bułka tarta

Sos:
200 g jogurtu naturalnego
garść świeżej mięty
łyżeczka soku z limonki
szczypta soli

Kaszę ugotować i odcedzić. Ziemniaki obrać, ugotować i rozgnieść, aby były gładkie. Dodać do nich kaszę, roztarte w moździerzu ziarna kuminu i wymieszać. Doprawić świeżo zmielonym pieprzem i solą.

Za pomocą łyżki masy formować placki i obtaczać w bułce tartej.

Blaszkę wyłożyć papierem do pieczenia, lekko posmarować olejem i układać na niej placki. Piec przez około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C. W połowie pieczenia obrócić placki na drugą stronę.

Przygotować sos. Do miski przełożyć jogurt i miętę. Całość zmiksować. Doprawić sokiem z limonki i solą.






wtorek, 11 sierpnia 2015

Chłodnik z awokado



miętą i pistacjami






SKŁADNIKI:

800 g jogurtu naturalnego 
200 g kefiru
2 dojrzałe awokado
garść świeżej mięty
sok z jednej limonki
sól i świeżo mielony pieprz
100 g pistacji

Awokado obrać, pokroić na kawałki i przełożyć do naczynia. Wlać jogurt oraz kefir i zmiksować blenderem.

Dodać posiekaną miętę i sok z limonki. Doprawić solą i pieprzem. Chłodnik wymieszać, a następnie wstawić do lodówki do schłodzenia.
Przed podaniem posypać drobno posiekanymi pistacjami.

Chłodnik można podać z pieczonymi ziemniakami.


 




Pieczone ziemniaki



z szynką szwarcwaldzką i rozmarynem







SKŁADNIKI:

1 kg młodych ziemniaków
200 g szynki szwarcwaldzkiej
2-3 gałązki rozmarynu
oliwa z oliwek
świeżo mielony pieprz i sól


Ziemniaki dobrze umyć. Przełożyć do garnka, zalać wodą i gotować około 10-15 minut (w zależności od wielkości). Po ugotowaniu pokroić na ćwiartki i wyłożyć na blachę. Dodać pokrojoną w paski szynkę i posypać listkami rozmarynu. Całość lekko skropić oliwą, oprószyć solą i pieprzem.

Całość wstawić do piekarnika nagrzanego do 180 stopni C. Piec przez 15-20 minut, aż ziemniaki się zrumienią.