poniedziałek, 29 lutego 2016

Sałatka z wątróbką



i karmelizowanym jabłkiem








Składniki:
100 g rukoli
100 g ugotowanej wątróbki drobiowej
50 g sera pleśniowego (np. roqefourt)
1 pomidor
1 jabłko
2 łyżki brązowego cukru


Dressing:
3 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżeczka białego octu winnego
1 łyżeczka miodu
2 łyżki soku z cytryny
szczypta soli


Dokładnie opłukaną wątróbkę gotować we wrzącej wodzie przez około 10-15 minut na małym ogniu. Odstawić wraz z wodą do wystudzenia. Wątróbkę wyjąć z wody i pokroić.
 
Umytą i osuszoną rukolę rozłożyć na półmisku. Następnie dodać pokrojonego w kostkę pomidora, małe kawałki sera oraz wątróbkę.

Na patelnie wsypać cukier i podgrzewać do rozpuszczenia Następnie dodać pokrojone w ósemki jabłka. Smażyć kilka minut z obu stron, a gdy będą miękkie zdjąć z patelni i ułożyć na sałatce.

Wszystkie składniki dressingu przełożyć do słoiczka. Na końcu wlać olej lub oliwę. Zakręcić słoik i dobrze wstrząsnąć, aż sos będzie miał jednolitą konsystencję. Polać nim sałatkę.






Trufle



czekoladowo-owsiane






Składniki:
250 g płatków owsianych
50 g suszonej żurawiny
50 g suszonych śliwek
50 g suszonych daktyli
50 g mielonych orzechów
100 g gorzkiej czekolady
2 łyżki kakao
6 łyżek cukru
100 g masła
100 ml śmietanki kremówki

Dodatkowo:
prażone ziarna sezamu
mielone orzechy


Płatki owsiane zmiksować w rozdrabniaczu z ostrzem w kształcie litery s (ewentualnie użyć drobnych płatków błyskawicznych, ale możliwe, że będzie potrzebna większa ilość niż w przepisie).

Do dużego garnka wlać śmietankę, dodać masło, cukier, kakao i połamaną gorzką czekoladę. Całość podgrzewać, cały czas mieszając, aż składniki się połączą.

Do ciepłej masy dodać bardzo drobno pokrojone bakalie: żurawinę, śliwki, daktyle i mielone orzechy. Następnie stopniowo dodawać płatki (masa nie może być zbyt sucha). Całość wymieszać dokładnie po czym formować trufle i obtaczać je w ziarnach sezamu i orzechach.

Schłodzić w lodówce.





Sałatka z kaszy gryczanej




z pieczonymi burakami i kozim serem








Składniki:
4 sztuki upieczonych buraków
100 g kaszy gryczanej
1/2 szklanki orzechów włoskich
50 g rukoli
4 łyżki suszonej żurawiny
100 g koziego sera

Dressing:
2 łyżki oliwy z oliwek
2 łyżki soku z pomarańczy
1 łyżka octu winnego
szczypta soli
świeżo mielony czarny pieprz

Dobrze umyte, małe buraki zawinąć w folię aluminiową i ułożyć na blaszce. Piec około 45 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C. Odstawić do przestygnięcia, obrać i pokroić na kawałki. Lepiej upiec większą ilość buraków, którą później można wykorzystać do innych dań.

Kaszę gotować przez około 10 minut, aż będzie miękka. Opłukać zimną wodą, odsączyć i przełożyć do miski. Dodać posiekane orzechy, żurawinę, pokrojone buraki i rukolę.

Wszystkie składniki dressingu połączyć razem, a następnie dokładnie wymieszać z sałatką. Na koniec posypać sałatkę rozkruszonym serem. Doprawić do smaku świeżo zmielonym pieprzem.


Drożdżowe zawijańce



z cebulą i boczkiem






Składniki:
  • ciasto:
25 g świeżych drożdży
300 ml ciepłej wody
500 g mąki pszennej
łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli
łyżka oleju
  • farsz:
500 g cebuli
250 g bekonu
1 ząbek czosnku
1 papryczka piri-piri
1 duże żółtko
2 łyżki mleka

Drożdże pokruszyć do miseczki, zalać 60 ml ciepłej wody, dodać cukier i wymieszać, aż się rozpuszczą. Odstawić na kilkanaście minut, aż zaczną się pienić. W dużej misce wymieszać mąkę z solą, dodać rozpuszczone drożdże i powoli dolewać pozostałą wodę. Wymieszać i wyrobić gładkie i sprężyste ciasto. Uformować kulę, przełożyć do lekko natłuszczonej olejem miski i odstawić do czasu, aż podwoi swoją objętość (na około 1,5 godziny)

Cebulę drobno posiekać. Boczek pokroić na małe kawałeczki. Rozgrzać dużą patelnię i dodać boczek. Smażyć chwilę, aż się zrumieni, po czym dodać cebulę,starty czosnek i drobno pokrojoną papryczkę. Smażyć całość około 10 minut do czasu, gdy cebula będzie miękka. Doprawić lekko solą.

Wyrośnięte ciasto przełożyć na oprószoną mąką stolnicę. Wyrabiać przez minutę, a następnie rozwałkować na placek grubości 5 mm. Przekroić ciasto na dwa prostokąty. Na plackach rozłożyć równomiernie nadzienie i zwinąć prostokąty wzdłuż krótszego boku. Pokroić rulony na 2 cm kawałki. Przenieść zawijańce na blachę wyłożoną papierem do pieczenia, zostawiając spore odstępy. Odstawić na 30 minut do wyrośnięcia.

Piekarnik rozgrzać do temperatury 190 stopni C. Żółtko roztrzepać z mlekiem, a następnie posmarować nim zawijańce. Piec około 20 minut, aż się zrumienią.

Najlepiej podawać na ciepło.