niedziela, 29 listopada 2015

Piernik



dojrzewający






SKŁADNIKI:
1/2 kg miodu
400 g cukru
250 g masła
1 kg mąki pszennej
3 jajka
3 łyżeczki sody oczyszczonej
125 ml zimnego mleka
1/2 łyżeczki soli

PRZYPRAWY:
1 łyżeczka mielonego cynamonu
1 łyżeczka mielonego imbiru
1 łyżeczka mielonego kardamonu
1 łyżeczka świeżo startej gałki muszkatołowej
1/4 łyżeczki ostrej papryki w proszku
1/2 łyżeczki ziaren czarnego pieprzu
1 łyżeczka ziaren ziela angielskiego
1 łyżeczka goździków
1/4 łyżeczki nasion anyżu

Dodatki:
12 łyżek cukru pudru
6 łyżek gorącej wody
100 g orzeszków ziemnych

Goździki, nasiona anyżu, ziarna pieprzu oraz ziela angielskiego bardzo drobno posiekać nożem lub zmielić w młynku. Następnie wymieszać z pozostałymi przyprawami w proszku.

W garnku podgrzać miód, cukier oraz masło, prawie do zagotowania. Odstawić do wystudzenia.

Sodę wymieszać z mlekiem. Do wystudzonego płynu stopniowo dodawać mąkę, jajka oraz mleko z sodą. Wyrabiamy ciasto ręką, aż uzyska zwartą konsystencję.

Gotowe ciasto przełożyć do emaliowanego lub kamionkowego garnka. Przykryć ściereczką i odstawić w chłodne miejsce na trzy lub cztery tygodnie.

Dojrzałe ciasto podzielić na trzy części i przełożyć do keksówek wysmarowanych lekko tłuszczem lub wyłożonych papierem do pieczenia.

Piec około 45-60 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. Pod koniec pieczenia sprawdzić wykałaczką czy ciasto jest upieczone w środku.

Do miseczki wsypać cukier puder. Stopniowo dodawać gorącą wodę cały czas mieszając. Jeżeli lukier jest zbyt rzadki dodać odrobinę cukru pudru. Upieczone pierniki udekorować lukrem i orzeszkami. Piernik można również przełożyć powidłami.

Dojrzewające ciasto piernikowe można również rozwałkować na cienkie placki i przygotować z niego pierniki. Piec przez około 7-10 minut w 180 stopniach C. Lepiej upiec je tydzień przed świętami, ponieważ potrzebują czasu, by skruszeć.





Szybka zupa



ziemniaczano-porowa




SKŁADNIKI:
4 średnie ziemniaki
1 cały por
1 łyżeczka ostrej papryki
sól
oliwa z oliwek

Pora dokładnie umyć, odciąć korzeń i pokroić w talarki, również z zieloną częścią.

W garnku rozgrzać 2 łyżki oliwy i dorzucić pora. Lekko osolić i smażyć dwie minuty. Wlać 1,5 litra wody. Dodać umyte, obrane i pokrojone w drobną kostkę ziemniaki.

Zupę gotować do czasu, aż ziemniaki będą miękkie. Następnie zdjąć z ognia i zmiksować blenderem. Doprawić solą oraz ostrą papryką i gotować jeszcze parę minut.

Przed podaniem skropić oliwą z oliwek.




Focaccia



z ziołami i oliwkami





SKŁADNIKI:
25 g świeżych drożdży
300 ml ciepłej wody
500 g mąki pszennej
łyżeczka cukru
1/2 łyżeczki soli
1/4 szklanki oliwy z oliwek

Dodatki:
50 g zielonych oliwek
garść świeżych ziół (szałwii, melisy lub rozmarynu)
spora szczypta gruboziarnistej soli
blaszka o wymiarach 25x25 cm lub 25x38 cm

Drożdże rozkruszyć do miseczki, dodać cukier i 60 ml ciepłej wody. Wymieszać, aż drożdże się rozpuszczą. Następnie odstawić na 10 minut w ciepłe miejsce lub do czasu, gdy zaczną się pienić.

W dużej misce wymieszać mąkę z solą. Wlać rozpuszczone drożdże i dodawać stopniowo pozostałą wodę, aż uzyskamy miękkie ciasto. Wyrobić dokładnie ciasto na stolnicy, aż będzie gładkie i sprężyste.

Z wyrobionego ciasta uformować kulę, przełożyć do lekko natłuszczonej miski i odstawić na godzinę, aż podwoi swoją objętość.

Blaszkę natłuścić oliwą. Następnie przełożyć na nią ciasto i rozprowadzić palcami na całą blaszkę. Ciasto posmarować oliwą, posypać ziołami oraz solą.

Oliwki odsączyć z zalewy i pokroić na połówki. Rozłożyć je równomiernie na cieście, lekko dociskając. Przygotowane ciasto odstawić na 30 minut do wyrośnięcia.

Piec 25-30 minut w piekarniku nagrzanym do 200 stopni C. Podawać na gorąco lub w temperaturze pokojowej. Gotową focaccię przekroić wzdłuż.

Najlepiej smakuje skropiona oliwą. Świetnie sprawdzi się również z różnymi dodatkami: wędlinami, pastami do pieczywa lub serami.