wtorek, 27 października 2015

Orientalna zupa


z kurczakiem i grzybami shimeji





SKŁADNIKI:

300 g piersi z kurczaka
150 g grzybów shimeji (ewentualnie suszone shiitake)
2 szalotki
1 por
1 duży ząbek czosnku
około 4 cm kawałek świeżego imbiru
1/2 czerwonej papryki
3 łyżki oleju sezamowego
4 łyżki sosu sojowego
1/2 ostrej suszonej papryki chili
świeżo mielona gruba sól
100 g cienkiego makaronu chińskiego (np. sojowego)
posiekana natka kolendry lub pietruszki

Piersi z kurczaka oczyścić z błonek i pokroić na małe kawałki. Obrany czosnek i szalotki drobno posiekać. Pora umyć i pokroić w półplasterki. Imbir obrać i pokroić w bardzo cienkie paski. Paprykę pokroić w paseczki. Od grzybów odkroić korzeń.

W garnku rozgrzać olej sezamowy. Dodać czosnek, szalotki, pora i smażyć przez minutę. Następnie dodać pokrojonego kurczaka, lekko posolić i smażyć kolejne kilka minut. Wlać 1,5 litra wody i gotować około 10 minut. Następnie dodać imbir, sos sojowy oraz paprykę chili. Gotować jeszcze 5 minut.

Do zupy dorzucić grzyby, czerwoną paprykę i gotować kolejne 5 minut. Na koniec doprawić solą i papryką chili.

Przygotować makaron wg przepisu na opakowaniu. Rozłożyć do miseczek i zalać gorącą zupą. Przed podaniem posypać zupę natką kolendry lub pietruszki.

Jeżeli używamy suszonych grzybów shiitake, należy je wcześniej namoczyć zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Następnie odsączyć, pokroić w paski i dodać do zupy. 


Bajgle



z sezamem









SKŁADNIKI:

500 g mąki pszennej 
25 g świeżych drożdży
2 łyżeczki cukru
około 250 ml ciepłej wody
1 łyżeczka soli
1 łyżka miodu
sezam do posypania
odrobina oleju

W małej miseczce wymieszać drożdże z cukrem i odrobiną wody. Następni odstawić w ciepłe miejsce na kilkanaście minut, aż zaczną pracować.

Mąkę przesiać na blat i połączyć z solą. Zrobić wgłębienie, wlać drożdże i prawie całą pozostałą wodę. Wyrobić ciasto, aż będzie elastyczne i będzie odklejać się od dłoni. Jeżeli zbyt mocno się klei do rąk, podsypujemy jeszcze odrobiną mąki. Jeśli jest za suche dolewamy odrobinę wody.

Wyrobione ciasto podzielić na 12 część i uformować z nich kule. Następnie rozłożyć je na pergaminie, lekko posypanym mąką. Przykryć czystą ściereczką i odstawić na 45 minut do wyrośnięcia.

W każdej kulce zrobić dziurkę palcem lub za pomocą małego kieliszka. W dużym garnku zagotować wodę z miodem. Wrzucać bajgle do gorącej wody i gotować około 2 minuty. Następnie dokładnie odcedzić i układać na talerzach lekko posmarowanych olejem.

Bajgle posypać sezamem i układać na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia. Piec przez około 15 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C.

Zamiast sezamem bajgle można również posypać makiem.




Pasta do pieczywa


z wątróbki







SKŁADNIKI:

500 g wątróbki drobiowej
2-3 marchewki
2 korzenie pietruszki
1 łyżka ziaren kuminu roztartych w moździerzu
świeżo zmielony pieprz oraz sól
3 łyżki sezamu
4 łyżki oleju z orzechów włoskich

Wątróbkę umyć, oczyścić i przełożyć do garnka. Marchew oraz pietruszkę obrać i dodać do wątróbki. Całość zalać wodą. Gotować do czasu, aż wątróbka i warzywa będą miękkie. Składniki odcedzić i wystudzić, zostawiając trochę bulionu do pasty.

Marchew, pietruszkę oraz wątróbkę pokroić na mniejsze kawałki i przełożyć do rozdrabniacza lub blendera. Dodać 2 łyżki oleju i zmiksować całość na pastę. Jeżeli masa jest za gęsta dodać trochę bulionu.

Na suchej patelni uprażyć ziarna sezamu. Pastę doprawić solą, pieprzem oraz kuminem. Przed podaniem skropić resztą oleju i posypać sezamem.