piątek, 22 grudnia 2017

Chałka


ze skórką pomarańczy




SKŁADNIKI:
2 pomarańcze
120 ml letniej wody
50 g brązowego cukru
50 g drożdży
3 łyżki miodu
100 g masła
3 żółtka
2 jajka o temperaturze pokojowej
680 g mąki pszennej
2 łyżeczki soli

Kruszonka:
100 g mąki
50 g drobnego cukru
50 g zimnego masła

Pomarańcze sparzyć i zetrzeć z nich skórkę, a następnie wycisnąć z nich sok. Masło przełożyć do garnka i na wolnym ogniu rozpuścić. Dodać do niego skórkę z pomarańczy i odstawić do wystudzenia.

Letnią wodę wlać do miseczki i wymieszać ze szczyptą cukru. Dodać rozkruszone drożdże, wymieszać i odstawić w ciepłe miejsce na 5-6 minut, aż się spienią. Następnie dodać resztę cukru, miód, masło ze skórką z pomarańczy, żółtka, 2 całe jajka i sok z pomarańczy. Wszystko wymieszać.

Mąkę przesiać i wymieszać z solą. Połowę mąki dodać do przygotowanej masy i delikatnie wymieszać do uzyskania gładkiej masy. Dodać pozostałą mąkę, wymieszać całość i wyrabiać na stolnicy przez około 8 minut do uzyskania gładkiego, elastycznego ciasta.

Ciasto przełożyć do miski, przykryć ściereczką lub folią spożywczą i i odstawić w ciepłe miejsce na godzinę, aż ciasto podwoi swoją objętość.

Przygotować kruszonkę. Masło posiekać nożem, a następnie rozetrzeć dokładnie z mąką i cukrem aż powstaną okruszki ciasta.

Po wyrośnięciu uderzeniem pięści wydusić z ciasta powietrze, a następnie wyjąć je na oprószony mąką blat i wyrabiać minutę. Przekroić ciasto na pół i każdą połowę podzielić na trzy części. Z każdej część uformować wałek o długości około 36 cm. Trzy wałki ułożyć blisko siebie, po czym złączyć na jednym końcu. Ulepić z nich dość ścisły warkocz i mocno złączyć końce. Obydwie chałki przenieść na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Zostawić spory odstęp między chałkami.

Chałki posypać przygotowaną wcześniej kruszonką. Przykryć luźno płócienną ściereczką i odstawić na godzinę w ciepłe miejscem, do wyrośnięcia.

Piec przez 35-45 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni C. Po 30 minutach pieczenia przykryć folią aluminiową, by się nie zrumieniły. Po upieczeniu wystudzić na metalowej kratce. Podawać z masłem lub dżemem.




Strucla


z makiem





Masa makowa:
500 g niebieskiego maku
litr mleka
100 g masła
100 ml miodu
200 g posiekanych bakalii (rodzynki, orzechy włoskie i laskowe, migdały, skórka otarta z pomarańczy)
3 białka jaj
100 g cukru pudru
50 ml amaretto
Ciasto:
150 ml mleka
50 g drożdży
100 g cukru
500 g mąki
4 żółtka
ziarenka z laski wanilii
skórka otarta z cytryny
szczypta soli
150 g masła

Lukier:
200 g cukru pudru
6 łyżek gorącej wody


Na masę makową mak gotujemy w mleku na małym ogniu ok. 30 minut, od czasu do czasu mieszając, przecedzamy na sitku. Dwukrotnie mielemy. W rondlu podgrzewamy masło z miodem, dodajemy mak, bakalie, smażymy parę minut.

Do wystudzonego maku dodajemy ubite z cukrem pudrem, na sztywną pianę, białka i alkohol. Masę delikatnie mieszamy.
W wysokim naczyniu na zaczyn mieszamy ciepłe mleko, drożdże, łyżeczkę cukru i łyżeczkę mąki, odstawiamy do wyrośnięcia w ciepłe miejsce na 15 minut.

Do przesianej mąki dodajemy wyrośnięty zaczyn, żółtka, cukier, wanilię, skórkę z cytryny i sól, lekko wyrabiamy ciasto. Na koniec dodajemy roztopione masło.
Wyrobione, gładkie ciasto przykrywamy ściereczką, odstawiamy do wyrośnięcia na mniej więcej godzinę (ciasto powinno podwoić swoją objętość).

Wyrośnięte ciasto dzielimy na 2 części, rozwałkowujemy na kształt prostokąta o grubości pół cm. Na wierzch wykładamy masę makową, zostawiając ok. 2 cm marginesu na brzegach. Zwijamy rolady, końce zwijamy pod spód. Strucle przedkładamy na posmarowany olejem papier pergaminowy i zawijamy dwa razy, robiąc luz ok. 4 cm. Strucle pieczemy 45-50 minut na blaszce w 180 st.

Ostudzone strucle polać lukrem, posypać posiekanymi orzechami i skórką z pomarańczy.

Przygotować lukier. Do miseczki wsypać cukier puder, dodać wrzącą wodę i wymieszać.